Kurvilise tee legendid
Kurvilise tee legendid (2023)
Dokumentaal, Sport
Lubatud kõigile
Pikkus: 
2t 12min
Eesti keeles
Eesti- ja ingliskeelsete subtiitritega
Kinos alates: 
28.04.2023
Lubatud kõigileEesti keelesEstonian Theatrical Distribution OÜ
Lavastaja: 
Tarvo Mölder
Osades:
Hardi Mets
Ilmar Raissar
Vello Õunpuu
Vallo Soots
Levitaja: 
Estonian Theatrical Distribution OÜ

“Ott Tänak – The Movie” tegijatel Sterotek Filmis valmib uus dokumentaal Eesti rallilegendidest, kes 80ndatel aastatel NSV Liidu koondises kihutasid. Eestlased olid nii võimekad, et Liidu koondises sõitis igal hooajal mitu meie ekipaaži.

N.Liidu koondise liikme staatus oli tipp ja sinna pääsemine iga võidusõitja unistus, suuresti ka sellepärast, et see oli uks raudse eesriide taha. Sõideti FIA B-rühma homologeeringut omava Lada VFTS-iga, mida valmistati N. Liidu autoekspordiga tegeleva ettevõte Avtoeksport tellimusel aastatel 1982-1987 Vilniuse Transpordivahendite Tehases Lühend VFTS tähendab lihtsustatult Vilniuse transpordivahendite tehast (Vilniusskaja fabrika transportnych sredstv – vene k.). Selle suurejoonelise projekti eestvedajaks oli teenekas võidusõitja, leedulane Stasys Brundza.

Eesti auto-entusiastid on aga üles leidnud meie sõitjate endised masinad ja puhunud neile uue elu sisse. Filmis näidatakse kolme auto taassündi, millega sõitsid omal ajal Ilmar Raissar- Rein Talvar, Vello Õunpuu-Aarne Timusk ja Hardi Mets-Udo Mets.

Tollest ajast on meie rallilegendidel tohutul hulgal rääkimata ja tänapäeval uskumatuna tunduvaid lugusid elust autosportlastena absurdses nõukogude süsteemis ja maailma ralliradadel. Need mehed on ühel aastakümnel olnud Eesti edukaimad sportlased ja oleks kurb, kui väga oluline osa meie autospordist koos nendega lihtsalt ajaloo prügikasti kaoks.