Teekond emaga
Á Ferð með Mömmu (2022)
Draama, Komöödia
Alla 12. a keelatud
Pikkus: 
1t 53min
Islandi keeles
Eesti- ja venekeelsete subtiitritega
Kinos alates: 
03.02.2023
Alla 12. a keelatudPÖFFi Grand Prix võitjaFILMSTOP Inspiration
Lavastaja: 
Hilmar Oddsson
Osades:
Þröstur Leó Gunnarsson
Kristbjörg Kjeld
Tómas Lemarquis
Levitaja: 
FILMSTOP Inspiration

“Teekond emaga” on 26. PÖFFi Grand Prix võitja!

Kui Hilmar Oddsson sai viis aastat tagasi kuuekümneseks, otsustas ta jääda pensionile filmikooli rektori ametist, mida ta oli pidanud seitse aastat. Õigemini otsustas ta pühendada end jälle filmide tegemisele. Viimati tegi ta mängufilmi 2009. aastal. Pikk paus filmitegemises võib tekitada mõnes tegijas ebakindlust, kuid mitte Hilmaris. Esiteks seepärast, et PÖFFi võistlusprogrammis oleva filmi ideed on ta endaga kaasas kandnud kolm aastakümmet. Teiseks on tema pagasiks rikkalik kogemus varasematest filmitöödest.

Jon on keskealine mees, kes elab kusagil Islandi äärealal koos eaka emaga. On ilmne, et ema teab alati õigesti, kuidas asjad käivad. Seetõttu on igati loomulik, kui ema sureb, täidab poeg kõik korraldused, mis ema on jätnud oma surma puhul. Jon sätib ema surnukeha korda, sätib ta istuma päevinäinud auto tagaistmele, võtab kaasa ustava koera Bresnefi, ning sõit riigi teise otsa võib alata. Sinna, kuhu ema on käskinud ennast matta.

Lahkunu saatmine viimasel teekonnal on muidugi kurb emotsioon. Kuid selles mustas komöödias on kõik naljakas. Eriliseks teeb selle filmi aga autori eriline sümpaatia ja mõistmine ning näitlejate armastus oma tegelaste suhtes, mis kindlasti kandub saalis olevate vaatajateni, kellest paljudele saab see olema aasta helgeim filmielamus.

Filmi kaastootjaks on Marianne Ostrat, heliloojaks Tõnu Kõrvits, monteerijaks Hendrik Mägar ja helirežissööriks Matis Rei. Filmi helilooja Tõnu Kõrvits võitis ühtlasi PÖFFil auhinna parima filmimuusika eest.