Suvitajad
Suvitajad
Suvitajad (2022)
Komöödia
Eesti keeles
Kinos alates: 
17.02.2023
Eesti keelesEstonian Theatrical Distribution OÜ
Lavastaja: 
Ergo Kuld
Osades:
Pääru Oja
Ago Anderson
Kaire Vilgats
Meelis Rämmeld
Levitaja: 
Estonian Theatrical Distribution OÜ

Filmi aluseks on Juhan Smuuli legendaarne jutustus, mille järgi vändati ka 1978. aasta kultuskomöödia “Siin me oleme”. “Suvitajad” pole kultusfilmi remake, vaid uus film sama algmaterjali põhjal. Filmi tegevus toimub tänapäeval.

Kalur Ärni on otsustanud nigela kalasaagi tõttu suvitajad võtta. Tema ehedasse Muhumaa tallu tulevad Tallinnast tülikad külalised: proua Sohvia Veski, tema abikaasa Johan, nende poeg Juunior ja Sohvia õde Erna koos oma ärimehest kavaleri Ivoga. Juba esimesel pilgul on selge, et Ärnil ja tema naisel Lainel läheb suvitajatega keeruliseks. Linnarahvas on pirtsakas ja pidevalt ka omavahelises hõõrumises. Ainult Ärni tütar Tiivi tundub asjaga leppivat, sest linnapoiss Juunior hakkab talle meeldima.

Linnarahvas esindab tõusiklikku inimtüüpi, tänapäevast vastet Smuuli “nõukogude inimesele”, kelleks on end eliidiks pidavad silmakirjalikud edukultuse paines “mulje-jätjad”. Maainimesed on aga ehedamad ja elutervemad, ehkki ka neil on oma kompleksid. Kokkupõrkes avanevad mõlemad osapooled ja peale naljakaid segadusi ja ekstsesse lepivad ekstsentrilised linnavurled omavahel, kergendust tundev saarerahvas mõistab aga, kui väärtuslik asi on olla peremees omas kodus, mis sest kui mõni lisaeurogi teenimata jääb.

Peateemale lisavad dünaamikat Erna ja Ivo kihlvedu – kaunis punapea Erna lubab peremees Ärni kahe päevaga ära võrgutada, Ivo hädavajaduseks on aga rahandusministeeriumis töötava Johani abil pankrotist pääsemine. Samal ajal ei julge Johan oma võimukale naisele Sohviale tunnistada, et on tegelikult ministeeriumist juba vallandatud. Ka noorte armastuslugu areneb omal viisil ja Ärni tunnistab viimaks Lainele, et korraldas selle suvitajateäri vaid selleks, et naisele pulma-aastapäeva kink osta.

Lõpuks süüdatakse lõke ja kulminatsiooniks valmis podisenud kired lahvatavad ühes leekidega taeva poole. Imekauni Muhu looduse rüpes toimub üks terav ja naljakas kaasaegne lugu, mis toetub Smuuli ajatule nägemusele vastandlikest inimtüüpidest, kes lõpuks polegi nii lepitamatult erinevad.

Osades Uku Uusberg, Sandra Uusberg, Ester Kuntu, Tõnis Niinemets, Saara Pius, Priit Pius ja teised.

Režissöör: Ergo Kuld

Stsenarist: Martin Algus

Produtsendid: Kristian Taska, Tanel Tatter, Veiko Esken

Tootjad: Taska Film ja Apollo Film Productions

Levitaja: Hea Film – Timo Diener ja Lauri Kaare