Filmiõdak
Filmiõdak
Võru keele nädala filmiõhtu
Draama, Komöödia
Kinos alates: 
06.11.2020
Lavastaja: 
Anna Hints
Kerli Kirch Schneider

Sissepäsemine prii!

  • Kaemi latsi luulõlugõmisõ võidu-videoklippe
  • Ajami juttu filmirežissöör Anna Hintsiga
  • Näütämi Anna Hintsi filme „Jää“ ja „Vaba maa“
  • Ajami juttu „Virago“ filmi tennü inemiisiga
  • Näütämi Kerli Kirch Schneideri filmi „Virago“

JÄÄ (2017)

Harri om naasõst lahku lännü ja näge umma 10 aastat vanna poiga õnnõ koolivaheaigõl. Harri taht kaotõdut aigo tagasi tetä ja minnä saarõ pääle põnõvalõ esä-poja talvõreisile. Harri om harinu kõkkõ kontrolma ja tä pruuv kammanda ka sissepoolõ elävä poja mudsu ja süäme üle, et jälki kokko tuvva esä ja poig. Sääntse asja tegevä närvilidses ja pandva egävedses ohto tõõnõtõõsõ jälkilöüdmise. Lõpmalda lumidsõn tühjüsen põrkasõ mälehtüse olõvaaoga kokko. Ijätänü tii tuu miilde, et jalgõalonõ, kon astumi, om täüs paradoksõ: tuu om kimmäs ja õrn ütteaigo. Egä tii lõpun lugõ õnnõ tuu, ku pallo meil om meelen olnu tõõnõtõist hoita.

Harri on lahutatud ja näeb oma 10-aastast poega vaid koolivaheaegadel. Harri tahab kaotatud aja tasa teha ja minna saarele põnevale isa-poja talvereisile. Olles harjunud kõike kontrollima, püüab ta kamandada introvertse poisi mõistust ja südant, et taas kokku tuua isa ja poega. Närvilise püüdlikkuse tagajärjed ähvardavad aga teineteise taasleidmise igaveseks katkestada. Ääretus lumises tühjuses põrkuvad mälestused olevikuga. Jäine teekond tuletab meelde, et jalgealune, millel astume, on täis paradokse: see on kindel ja habras ühtaegu. Iga teekonna lõpus loeb see, kui palju oleme mäletanud armastada.

“Jää” om valit 95 festivali programmi, naist 90 festivalil om film olnu võistlõman. Film om võitnu 13 avvuhinda üle ilma. “Jää” valiti kõgõ parõmbas lühükeses filmis 2018. aasta Eesti filmi- ja teleavvuhindu galal. Lisas kõgõ parõmba režissööri ja kõgõ parõmba lühükese filmi avvuhinnalõ om film saanu tunnustust nii kaamõratüü, muusiga, helükujondusõ ku montaaži iist.

“Jää” on valitud 95 festivalile, neist 90 festivalil on film olnud võistlusprogrammis. Film on võitnud 14 auhinda üle maailma. “Jää” valiti parimaks lühifilmiks 2018. aasta Eesti filmi- ja teleauhindade galal.

Lisaks parima režissööri ja parima lühifilmi auhinnale on “Jää”  festivalidelt saanud tunnustust nii kaameratöö, muusika, helikujunduse kui ka montaaži eest.

“Jää” om üles võet tävveligult är ijätänü mere pääl Põhja-Soomõn, selle et Eestin olõ-õs tuul aol talvõl ijätiid. Filmin mängvä essä ja poiga Mait Malmsten ja Indrek Ojari poig Aksel Ojari.

“Jää” on filmitud täielikult jäätunud merel Põhja-Soomes, kuna Eestis polnud võtete ajal talvel jääteed. Filmis mängivad isa ja poega Mait Malmsten ja Indrek Ojari poeg Aksel Ojari.

Loe filmi kotsilõ: https://kultuur.postimees.ee/6866342/anna-hints-voitis-madridi-indifilmide-festivalil-parima-rezisoori-auhinna

Kae ka: https://www.efis.ee/et/filmiliigid/film/id/18701

 

VABA MAA (2012)

Hummogu-Euruupa om jälki vaba. Päält 50-aastast pümehüst paistus üle maaha lahutu Berliini müürü Lääne valgus. Sõa iist ammu är pagõnu inemise tulõva hindä kodomaalõ tagasi, miä om näide pään alalõ püsünü õnnõ ku vallus mälehtüs. Sääl saava nä kokko ütskõrd pümehüste jäänüidega.

Ida-Euroopa on jälle vaba. Pärast 50 aastat valitsenud pimedust voolab üle Berliini müüri rusude Lääne valgus. Endised sõjapõgenikud saabuvad oma kodumaale, mis pikka aega vaid traumaatilise mälestusena on eksisteerinud. Seal kohtuvad nad kord pimedusse jäänutega.

Tudõngifilm “Vaba maa” sai Anna Hintsil valmis sõs, ku tä opsõ BFM-i koolin. Film sai Kaljo Kiisa Noorõ Filmitegijä avvuhinna ja võitsõ Grand Prix PÖFFi lühükeisi filme festivalil Sleepwalkers Best National Short Film kategoorian. “Vaba maa” om päämädselt üles võet Võromaal paiklikõ inemiisiga.

Tudengifilm “Vaba maa” valmis Anna Hintsil BFM-is õppides ja tõi Kaljo Kiisa Noore Filmitegija auhinna ja võitis Grand Prix PÖFF lühifilmide festivalil Sleepwalkers Best National Short Film kategoorias. “Vaba maa” on enamuses filmitud Võromaal kohalike inimestega.

Avvuhinna: 

2014 Lenzing Award kuldmedal, Festival of Nations, Austria.

2013 Kuldmedal, Ülevenemaaline filmi- ja videoloomingu festival “Niit”.

2013 I koht, 11. Rahvusvaheline harrastusfilmide festival Tallinn 2013.

2013 Special Diploma, Põhjamaade festival Nordic Festival, Tallinn, Eesti.

2013 Publiku lemmik, Tartu Tudengipäevad, Tudengifilm, Tartu, Eesti.

2013 Parim lühimängufilm, Theodor Lutsu 18. Filmipäevad, Palamuse, Eesti.

2013 Pronksmedal, 75. UNICA filmifestival, Bulgaaria.

2013 Grand Prix ja publiku lemmiku auhind, Rojal filmifestival, Läti.

2013 I koht filmiüliüliõpilaste grupis ja eriauhind parima lühimängufilmi eest, Eesti Vabariigi 48. Amatöörfilmide festival, Eesti.

2013 Kaljo Kiisa nimeline noore filmitegija stipendium.

2012 Grand Prix, PÖFF Sleepwalkers filmifestival, National Competition, Eesti.

https://www.efis.ee/et/filmiliigid/film/id/16093

 

VIRAGO (2019)

„Virago“ om huugsa ja terävävõitu vällämõtõlus Virago küläst, miä om kongi Lõunõ-Eesti mõtsu ja mägihainamaiõ vaihõl. Sääl eläse piaaigu õnnõ naasõ, selle et kõik mehe omma eri põhjuisil hukka saanu inne 40. eloaastat, kukki näid om kõgõst süämest tuu iist kaidsõt. Luu päätegeläses om abielopaar Olga (Tiina Tauraite) ja Tõnu (Juhan Ulfsak). Miis om traktorist ja timä elon om pia tulõman käänükotus – 40. sünnüpäiv. Õdagu pidolavva takan istun kaos tarõst valgus. Tõnu lätt kaitsõkorkõ kontrolma ja päst tuuga vallalõ võigõlusõ Olga ja saatusõ vaihõl.

„Virago“ on tempokas ja satiirihõnguline müstifikatsioon Lõuna-Eesti metsade ja kuppelheinamaade embuses asuvast külast Virago, kus elavad peaaegu ainult naised, sest vaatamata nende meeleheitlikele jõupingutustele poegi ja kaasasid saatuse eest kaitsta hukkuvad kõik paikseks jäänud mehed erinevatel põhjustel enne 40-ndat eluaastat. Loo peategelased on abielupaar Olga (Tiina Tauraite) ja Tõnu (Juhan Ulfsak). Traktoristina töötava mehe elus on saabumas pöördeline sündmus - 40. sünnipäev. Õhtul peolaua taga istudes kaob hoonest valgus. Tõnu läheb kaitsekorke kontrollima, vallandades sellega Olga ja paratamatuse vahelise võitluse.

„Virago“ om Kerli Kirch Schneideri edimäne film. Taa kotsilõ või üldä must komöödia. Film om üles võet Võromaal Haani kandin, Mõnistõn, Vahtsõ-Roosan jm.

„Virago“ on Kerli Kirch Schneideri debüütfilm. Selle võib liigitada mustaks komöödiaks. Film on üles võetud Võrumaal Haanja kandis, Mõnistes, Vastse-Roosas jm.

Avvuhinna:

  • Auhind European Values Award. Drama International Short Film Festival - Φεστιβάλ Μικρού Μήκους Δράμας, #ThisisEU, Kreeka.
  • Auhind, goEast - Festival of Central and Eastern European Film (Wiesbaden, Saksamaa), 2020, Rahvusvahelise žürii eriauhind Special Mention
  • Auhind, Busan International Short Film Festival (Lõuna-Korea), 2020, Grand Prix rahvusvaheliste filmide kategoorias
  • Osalemine, Festival du nouveau cinéma (Montreal, Kanada), 2019

“Virago” kandidiir ka Oscarilõ: https://kultuur.postimees.ee/7098184/suureparane-uudis-oscarit-puuab-neli-eesti-filmi

https://www.efis.ee/et/filmiliigid/film/id/19528/