Euroopa filmikohvik: Valik
Valik (2022)
Draama
Alla 12. a mittesoovitatav
Pikkus: 
0t 55min
Eesti ja vene keeles
Eesti- ja venekeelsete subtiitritega
Kinos alates: 
06.02.2023
Alla 12. a mittesoovitatavEesti keeles
Lavastaja: 
Jelena Pazilina
Osades:
Anastasiia Pylaeva
Tanel Saar
Aleksandr Zhilenko

Üritus on tasuta. Pärast filmi toimub vestlusõhtu Kandle kohvikus.

Mängufilm „Valik“ on inspireeritud tõsieluloost, mis leidis aset 90ndate lõpus Narvas ning räägib noorest piirivalvurist, kes peab valima armastuse ja seaduse vahel. Narva oli siis peamiselt venekeelne piirilinn, kus valitses suur tööpuudus. Riigipiir oli paljudele linnaelanikele ainsaks ja mitte kõige ausamaks sissetulekuallikaks. Keset lokkavat salakaubandust ja uue riigi ülesehitamist oli raske olla Eesti piiri valvur. Kohaliku allilma bossi tütar, nääpsuke Inna Reinsalu, töötas piirivalves ja soovis ise oma elu üle otsustada, kuid ühel hetkel seisis ta raske valiku ees.

Film on Narva eesti keele maja filmiakadeemia keeleõppe- ja lõimumisprojekti tulemuseks ning on esimene Narvas ja narvakate poolt loodud professionaalne täispikk mängufilm. Tänu filmiprojektile said eesti keele praktikat, eneseusku, uusi oskusi ning sõpru mitmest Eesti nurgast üle 40 narvaka.

Filmi aitasid üles võtta kohalikud filmitegijad: režissöör Jelena Pazilina, helilooja ja helirežissöör Dmitri Piibe, operaator ja montaažirežissöör Sofia Kostenkova, kunstnik Tatjana Sonina, valgusmeister Aleksei Zemskov, grimmikunstnik Signe Viilop, produtsent Julia Viirsalu ja administratiivdirektorina Narva eesti keele maja juht Anna Farafonova. Idee autorid ja stsenaristid on Narva eesti keele maja õpetaja Julia Viirsalu ning Kultuuriministeeriumi nõunik Krismar Rosin.

Peategelase Inna Reinsalu rollis astub üles Vene Teatri näitleja Anastasiia Pylaeva, lisaks temale mängivad filmis Tanel Saar, Aleksandr Zhilenko, Gerhard Saks ja Marina Malova ning Narva eesti keele maja filmiakadeemia lõpetanud inimesed.

Filmi originaalmuusika on loonud helilooja ja helirežissöör Dmitrii Piibe. Mängufilmi süžee sügavuse rõhutamiseks saadi luba kasutada Narva noorte rockbändi „Pale Alison“ oma kirjutatud lugu „Kogda umrjot Zemlja.“

 

Euroopa filmikohvikuid korraldab Europe Direct’i Võru teabekeskus koostöös Võru Kandlega.

Filmikohvikute sarja toetavad SA Võrumaa Arenduskeskus ja Euroopa Liit.